O co tak naprawdę chodzi z eko-suplementami?

suplementyPo napisaniu ostatniego postu miałam okazję sprawdzić “na żywo”, czy moje argumenty dotyczące korzyści związanych z przyjmowaniem eko-produktów na kogoś mogą zadziałać. Rozmawiałam z koleżankami na temat zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety i  tak od słowa do słowa rozmowa zeszła na temat właśnie suplementów diety.  Przekonałam się naocznie, że takie suplementy budzą wiele wątpliwości i wiele osób po prostu boi się po nie sięgnąć. Dlaczego? Podstawowa wątpliwość, którą – przyznam – i ja miałam, dotyczyła sprawy ich skuteczności. Skoro bowiem te naturalne preparaty są tak skuteczne, to czemu nie przepisują ich lekarze pacjentom? Nie da się z tą wątpliwością nie zgodzić. Aby ją rozwiać, musiałby się wypowiedzieć jakiś lekarz, ja mogę tylko spróbować to ocenić z własnej perspektywy. Wydaje mi się, że przepisywanie leków organicznych nikomu się zwyczajnie nie opłaca. Dlaczego? Otóż wielkie koncerny farmaceutyczne bardzo dbają o to, by popyt na ich leki był. Prowadzą szereg badań, które mają wykazać, że dany lek jest w stanie wyleczyć konkretną chorobę czy dolegliwość.  Gdyby wszyscy masowo rzucili się na leki naturalne, farmaceutykami nikt nie byłby zainteresowany. Ludzie mogliby na własną rękę zajmować się zbieraniem pokrzywy czy domowymi sposobami wytwarzaliby olej z oregano. Na wielką skalę przetwarzana byłaby też spirulina a o antybiotykach i witaminach w tabletkach wszyscy by zapomnieli. Duże pieniądze mają tu więc ogromne znaczenie. Z drugiej strony jednak trzeba powiedzieć, że te naturalne leki nadają się przede wszystkim jako preparaty profilaktyczne – przy poważnych chorobach mogą zwyczajne nie działać. Z pewnością więc złagodzą ból zęba czy ból migrenowy, ale nie będą wystarczające przy bólach pooperacyjnych.

Nie można więc odsuwać tak całkowicie leków specjalistycznych, można jednak się poważniej zastanowić nad tymi, które pomagają na mniej poważne dolegliwości.

Główną przeszkodą do tego, by lekarze przepisywali pacjentom te lecznicze naturalne suplementy jest przede wszystkim to, że nikt nie potwierdził tak naprawdę ich leczniczego działania. Twierdzenie, że dany suplement działa przeciwbólowo jest tylko przekonaniem, niepopartym żadnymi dowodami. Może się więc kazać, że w przypadku niektórych osób będzie skuteczny, a w przypadku innych nie. Nie można też zapominać o tym, że skuteczność może być efektem placebo. Czytamy, że coś działa na przykład przeciwbólowo, przyjmujemy dany suplement i tak mocno wierzymy w to, że on działa, że zaczynamy odczuwać ulgę. Ludzka psychika jest dziwna. Być może lekarze mają rację, a może nie mają jej w ogóle. Przyjmowanie suplementów ekologicznych – w moim odczuciu – raczej nikomu nie powinno zaszkodzić, a jeśli pomoże – trzeba się cieszyć. Ja do przyjmowania eko-suplementów zachęcam. Ważne, by nie zapominać o zdrowym rozsądku, bo nie zawsze zioła czy owoce są w stanie zstąpić tradycyjne leczenie. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s